Pihahuoneemme
Seinähän (tuo valkoinen kuvassa vasemmalla) näytti aiemmin tältä:
Tein oman sekoituksen kaikesta laastista, mitä meiltä löytyi. En halunut lopputuloksesta kovin tummaa, koska huone on pikkuinen. Tässä laasti on levitetty ja jännityksellä odotellaan lopputulosta....
Laastin kuivumista odotellessa tajusin, että eihän tuo "tiilipilari" sovi enää väreiltään ollenkaan laastin kanssa, joten eikun maalia pintaan sille! Huom. muistin juuri ja juuri ottaa "ennen" kuvan ; -D
Kaikkien oppien vastaisesti halusin jättää tuon tapetin tuonne maalin alle, toiveena oli, että tiilen struktuuri näkyy maalauksen jälkeenkin.
Ja näkyyhän se!
Laasti kuivuu vaan turkasen h-i-t-a-a-s-t-i.
Kun malttoin yön nukkua rauhassa, niin sitten pääsin kiinnittämään hyllyä ja laittamaan kalusteita ja tavaroita takaisin paikoilleen.
Tässä kuvassa seinän pinta näkyy kauniisti.
Vaihdoin samalla huonekalujen tai niiden muutaman, mitä tuolla on, paikkaa.
Omatekemä lasipurkkivalaisin ; -)
Aarteeni, "hillottuina", kiviä ja simpukoita.
Mistäköhän kulmasta vielä voisi ottaa kuvan? Nyt taitaa olla joka kulma kuvattu monesti!!
Tykkään lopputuloksesta ja rappauksen väristä, siitä tuli juuri sopivan harmaa!
Nämä tyhjät kehykset etsivät paikkaansa pihahuoneessa. Idiksiä?
No nyt on kyllä joku keväthuumaus siellä meneillään, kun koko ajan tapahtuu :D.
VastaaPoistaMää haluaisin kans tollasen terapiahuoneen, missä voi toteuttaa itseään aina kun siltä tuntuu tai sopivaa matskua löytyy..
Hiano tuli! Kehyksille mulla ei just nyt oo idiksiä (ehkä peili?), mutta veikkaan, että oot ne jo tuunannut ennenkuin tää mun kommentti ehtii perille..
Turvallista perjantaita ja touhukasta viikonloppua!
Söhlään, joten kommenttini sinulle on muutama rivi alaspäin ;-)
PoistaMelkoisen muutoksen on huone kokenut matkan varrella :)
VastaaPoistaJa oikein hyvällä tavalla. Taitaa olla, kuten Annukkakin sanoi, varsinainen terapiahuone.
Mites jos laittaisit pokan hyllyn alle vaakaan....? Mahtuisko siihen?
Tekemisterapiaa, totta!
PoistaMeinaatko poka ihan tyhjillään, ilman mitään? Taitaa mahtua, pitää testata tuleeko liian alas. Kiitti idiksestä!
Kaunis pihahuone ❤️ Valoisa tulikin tuosta seinästä nyt :) Ihana tuo purkkiin tehty valaisin ❤️
VastaaPoistaKiitos ♡
PoistaSeinän sävy on onnistunut, tykkään. Ei liian vaalea, eikä tumma.
Purkkivalosta olen erikoisylpeä, koska tein kaikki sähköhommatkin itse ja se toimii moitteettomasti!
Tuo lisääntyvä valo ja aurinko saa ihmeitä aikaan! Sekä teitty tuo, että materiaali on niin mielenkiintoinen, ihan pakko oli sitä jonnekin testata :-)
VastaaPoistaTuo piskuinen pihahuoneemme on kyllä huippumesta, pidän siitä mustasukkaisesti huolta, mies pysyköön autotallissaan!
Hih, kyllä kehysvinkkejä vielä ehtii antaa ;-)
Reipasta viikonloppua myös sinulle ja mukavaa huomista Ystävänpäivää!
Ups, tämä oli niin kuin Annukalle, mutta lipsahti näköjään tänne...
PoistaTaitavaa. Tuo lamppu on kiva, kuin aavikolla loistava aurinko.
VastaaPoistaKiitos Cheri ;-)
PoistaKyllä on hyvä kun on tiloja, missä saa toteuttaa itseään, käyttää ideoitaan.
VastaaPoistaOikein ihanaa ystävänpäivää!
Totta, tällaisia tiloja saisi olla enemmänkin!
PoistaHyvää huomista Ystävänpäivää myös sinulle, Mummeli :-)
Seinästä tuli upea! Ihanaa kun on tuollainen "kokeiluhuone" :)
VastaaPoistaMukavaa viikonloppua ja Ystävänpäivää!
Kiitti! Huone on pikkuisuudestaan suosikkini!
PoistaHyvää huomista Ystävänpäivää myös sinulle :-)
Upea seinä tuli ja kaunis huone. Tuo purkkilamppu on kyllä huippu :)Hyvää ystävänpäivää tv Liisa
VastaaPoistaKiitos Liisa!
PoistaHyvää Ystävänpäivää myös sinulle!
Ai että mitä ihania ja suloisia juttuja sun pihahuoneessa on ja tuo seinä on kyllä hieno!!
VastaaPoistaOnnellista ystävänpäivää ♡
Kiitti Eija!
PoistaHyvää ystävänpäivää myös sinulle ♡
Ihana huone ja niin paljon kivoja juttuja! Nuo hillotut kivet ja varsinkin tekemäsi valaisin ovat aivan mahtavia! :)
VastaaPoistaKiitti! Huone on minun temmellyskenttäni, pieni mutta toimiva!
PoistaKivi vaan on niin ihana materiaali ja kaunis ♡
Ai että kun tuli hieno!!! Sekä laasti,että maalattu "tiiliseinä" näyttää niin hyviltä!
VastaaPoistaKiitos! Nyt tuntuu, että tykkään itsekin, mutta niinhän se aina on, hetken!
PoistaSeinän väri on todella onnistunut ja purkkivalaisin kaunis.
VastaaPoistaMukavaa Ystävänpäivää!
Kiitos! Seinä on omastakin mielestäni onnistunut! Lopputuloksesta tuli suunnitellunlainen, vaikka rohkeasti sekoittelin eri laastilaatuja :-)
PoistaHyvää ystävänpäivää myös sinulle ♡
Ihan ammattilaisjälkeä! Olen ainakin aina ajatellut, että tuollaisen rappauksen tekeminen on tosi vaikeaa, joten olet selvästi tosi taitava, mikä toisaalta olikin tiedossa :). Ainakin kuvassa tapettiseinä näyttää maalattuna aidommalta, joten siitäkin tuli tosi hyvä!
VastaaPoistaKiitos Pilvi, olen ihan otettu kauniista sanoistasi ♡
PoistaVoi että on kaunista tuo laastipinta, tykkään ihan hirmuisesti:) Nää kuvat on vähän semmosta hullun yllyttämistä, heti alkoi silmät harhailla että mihin tekisin laastiseinän, pitäisköhän perustaa sellanen vaadimme joka naiselle omaa pihahuonetta-liike, oon kyllä ihan oikeasti sitä mieltä että tommonen ikioma "temmellyskenttä" pitäis olla kaikilla, perhe on paras tottakai mutta ne eriävät mielipiteet ottaa välillä pannuun, you know what I mean;)
VastaaPoistaOn se niin kaunis tuo sun pihahuoneesi että miten sä maltat sieltä ollenkaan edes poistua, minä vaan kysyn:) Nauratti tuo tiilipilarin ennen kuva, vois sanoa että ihan viime hetkellä muistit kuvan ottaa:D
Joku valojutska nyt ensimmäisenä tuli mieleen tuosta pokasta, ei oikein ajatus luista kun ihailen huuli pyöreenä tuota seinää...
Kivaa Ystävänpäivää sille kivalle siellä ♥
:-)
PoistaArvaa vaan kävelinkö ympäri kämppää miettien, minkä seinän voisin käsitellä!
Hauska tuo huone on siitäkin, että usein kavereideni kanssa istumme siellä iltaa, emme talossa. Ja teineille huippismesta, hihittäköön ja kujerrelkoon kavereineen siellä, omassa rauhassa, mutta kuitenkin lähellä.
Valosysteemiä mietin itsekin, usko tai älä :-)
Rentoa ystävänpäivää myös sinulle ♡
Wau!!!Aivan mieletön muutos, kyllä kannatti :)
VastaaPoistaKiitti!
PoistaTykkään itsekin. Pienellä rahalla ja vaivalla sai kivan lopputuloksen ;-)
Todella kiva nurkkaus tuunauksen jälkeen ja valot hyvät!
VastaaPoista"Hillotut" kivet ja simpukat on mukavia aarteita!!
Kiitti Susanna ;-)
PoistaJännästi tuo seinä näyttää nyt aidolta, siis että sitä ei ymmärrä tapettipohjaiseksi näin kuvien perusteella. Sulla on ollut tarkkuutta ja taitoa hyppysissä tuon kanssa!
VastaaPoistaJa on muuten hauskaa, miten oma koti peilin kautta kuvattuna saa ihan uudet näkymät. Samat asiat peilikuvana ja kaikki on uutta!
Rapattu seinä onkin ihan aito! Tuo tiilitapetti jäi maalauksen alle.
Poistapeilin ja kuvien kautta kaikki näyttää tosiaan erilaiselle, keipa se on se "uusi näkökulma".
Valaistus nostaa kivasti pinnan esiin.
VastaaPoistaKehyksen laittaisin tuolle uudelle seinälle, hyllyn alle - ihan vaan tyhjillään (mitä sitä uutta, hienoa seinää enempää peittämään).
Kiitti Paula!
PoistaTestailin tuota versiota, mutta livenä näyttää hassulle, ainakin omaan silmääni. Huone on normaalia matalampi, mitä kuvissa ei ehkä niin hahmota ja jos laittaa kehyksen tuohon hyllyn alle, tulee fiilis, että ikkuna on "maan tasalla". Hyllyn päällä ei taas ollut muuten vaan linjoihin sopiva!
Jatkan mallailua :-)
Niin hiljaista kivitikanpesällä, että tulin kurkkaamaan missä rouva häärää ;) Alles gut?
VastaaPoistaDanke ♡
PoistaKaikki ok, vähän on kiirettä pitänyt, eikä ihan vähä piisaakaan!
Hengissä, hyvinkin ♥